
Revisionstjänster till bolag utan revisor
Även för bolag utan revisor så finns det tillfällen som du behöver anlita en revisor. Vi på Revideco har lång erfarenhet av dessa tillfällen och kan hjälpa dig. Här kommer en snabb redogörelse av dessa tillfällen:
Apportemission
Enligt gällande regler ska apportredogörelse lämnas och undertecknas av en revisor.
Fusion
Vid fusion ska en revisor granska fusionsplanen även om de deltagande bolagen inte har någon revisor. Detta gäller även fission.
Minskning av aktiekapital
Vid minskning av aktiekapitalet med särskilda inlösenvillkor krävs också ett yttrande från en revisor.
Kvittningsemission
Däremot behöver en kontrollbalansräkning inte granskas av en revisor om bolaget valt bort revision. Inte heller behövs något yttrande från revisor vid fondemission. Vid nyemission krävs ett revisorsyttrande bara vid apport eller teckning av aktier mot kvittningsrätt.
Vill du ta hjälp ned någon av ovanstående situationer? Kontakta oss.
Vi på Revideco fokuserar på dig som är Entreprenör.
Vi är en oberoende fullservicebyrå och bistår dig med rådgivning, redovisning och revision från våra kontor i Stockholm, Skellefteå, Sundsvall och Göteborg.